سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 28 May 2024

همه آنچه در نخستین روز رزمایش ولایت ۹۷ گذشت/ از شلیک سامانه موشکی «سوم خرداد» تا رونمایی از سامانه توپخانه‌ای «سراج»/ هواپیما‌های نیروی هوایی در نقش نیروی متخاصم + تصاویر

رزمایش پدافند هوایی ولایت ۹۷، از صبح روز گذشته با اعلام رمز «یا خاتم الانبیاء (ص)» توسط امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» در مساحتی به وسعت تقریبی نیم میلیون کیلومتر مربع آغاز شد.به گزارش مازندنگاه، رزمایش پدافند هوایی ولایت ۹۷، از صبح روز گذشته (۱۴ آبان) با اعلام رمز «یا خاتم الانبیاء (ص)» توسط امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» رئیس هئیت مدیره این رزمایش، در بخش‌های وسیعی از شمال، مرکز و غرب کشور و در مساحتی به وسعت تقریبی نیم میلیون کیلومتر مربع آغاز شد.
همه آنچه در نخستین روز رزمایش ولایت ۹۷ گذشت/ از رونمایی از سامانه «سراج» تا «شلیک سامانه موشکی سوم خرداد»/ هواپیما‌های نیروی هوایی در نقش نیروی متخاصم
در این رزمایش ۲ روزه که با محوریت قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) و در قالب شبکه یکپارچه پدافندهوایی کشور در حال برگزاری است، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یکان‌های پروازی نیروی هوایی ارتش و شبکه دیده‌بانی بصری و اپتیکی نیز مشارکت دارند.

در روز اول این رزمایش، سامانه‌های دفاع هوایی بومی و ایرانی سپاه و ارتش به صورت تلفیقی و ترکیبی به اجرای مأموریت پرداختند.

رونمایی از سامانه توپخانه‌ای سراج
در یکی از مراحل روز اول رزمایش، سامانه توپخانه‌ای پدافند هوایی «سراج» توانست پهپاد‌های متخاصم را در آسمان محل برگزاری رزمایش مورد اصابت قرار دهد.

رزمایش
سامانه توپخانه‌ای سراج که برای اولین بار در این رزمایش رونمایی شد، یک توپ ۳۵ میلیمتری است که توپ و گلوله آن بهینه شده و این سامانه علاوه بر استفاده از رادار، از یک سامانه جدید اپتیکی نیز بهره می‌برد. سامانه توپخانه‌ای سراج می‌تواند انواع اهداف ازجمله ریزپرنده‌ها را کشف و مورد اصابت قرار دهد.
رزمایش
سرعت عمل بالای کاربران جوان سامانه‌های مختلف از جمله سراج، از جمله موارد قابل توجه در این بخش از رزمایش بود.

شلیک سامانه موشکی سوم خرداد
در بخش دیگر روز اول رزمایش «ولایت ۹۷» سامانه موشکی سوم خرداد نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شلیک موشک توانست پرنده متخاصم در آسمان محل رزمایش را مورد اصابت قرار دهد. سامانه موشکی سوم خرداد که اردیبهشت ماه سال ۹۳ در جریان بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه هوافضای سپاه رونمایی شد، می‌تواند اهداف را در فواصل حدود ۵۰ کبلومتری منهدم کند. این سامانه امکان رهگیری ۴ هدف و شلیک همزمان ۸ موشک را دارد.

رزمایش
هواپیما‌های نیروی هوایی در نقش نیروی متخاصم
در جریان این رزمایش در بخش آزمایش سرد، هواپیما‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نقش نیروی متخاصم حاضر شده و سامانه‌های راداری و موشکی نیز با انجام کشف و رهگیری بر روی آن‌ها قفل راداری و اقدام تاکتیکی کردند. همچنین هواپیما‌های طرح پدافندی نیروی هوایی ارتش و سپاه با به پرواز در آمدن از پایگاه‌های مختلف انجام عملیات رهگیری و پدافند هواپایه را تمرین کردند.

رزمایش
بکارگیری سامانه موشکی «تلاش»
در جریان اولین روز رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت ۹۷، سامانه موشکی تلاش با شلیک سه فروند موشک صیاد، اهداف هوایی را در فواصل مختلف مورد اصابت قرار داد. سامانه موشکی تلاش یکی از جدیدترین سامانه‌های پدافندی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) است که می‌تواند اهداف را در ارتفاع متوسط و بلند مورد اصابت قرار دهد.
رزمایش
این سامانه موشکی در این رزمایش با شلیک سه فروند موشک صیاد، سه هدف هوایی را مورد اصابت قرار داد. سامانه موشکی تلاش که در این رزمایش به کار گرفته شد، با تلفیق با رادار ایرانی افق، حاصل طراحی و ساخت صنایع دفاعی ایران است.
رزمایش
در همین راستا «امیر دریادار دوم سید محمود موسوی» سخنگوی رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت ۹۷ گفت: سامانه‌های موشکی تلاش، پرنده‌هایی که در قالب نیروی دشمن قصد نفوذ به منطقه رزمایش داشتند را مورد هدف قرار دادند و به یاری خداوند اجازه نداند هیچ پرنده‌ای وارد منطقه شده و این محدوده را به سلامت ترک کنند.

انتهای پیام/

منبع:میزان


  • سه شنبه, 15 آبان , 1397 ساعت : 11:00:16
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |
  • کد خبر : 623

برچسب ها :