شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ | Saturday 03 December 2022

نماز شکر را چگونه می خوانند

نماز شکر مانند نماز صبح دو رکعتی است که برای دفع بلا و شکر نعمت ها خوانده می شود و می توان آن را در هر مکانی در حالت نشسته یا راه رفتن خواند.نماز شکر نماز مستحبی است که به شکرانه دادن نعمت ها و دفع بلاها خوانده می شود . این نماز دو رکعت نماز عادی است که به هر منظور خیری که از خدا به ما می رسد ، می توان آن را خواند . اگر بنده ناسپاسی نیستید و می خواهید شکر نعمت های بی پایان ایزد توانا را به جا آورید ،
زمان و مکان خواندن نماز شکر

این نماز مانند نماز صبح دو رکعتی است که برای شکر نعمت ها و دفع بلاها خوانده می شود . نماز شکر را می توان در حالت ایستاده ، نشسته و حتی در حال راه رفتن نیز خواند اما بهتر است این نماز مانند نمازهای واجب ، حد المقدور ایستاده و با همان آداب خوانده شود .

شما نماز مستحبی شکر را می توانید در هر مکانی مانند خانه ، مسجد و حتی درون وسایل نقلیه نیز به جا آورید و به طور کلی این نماز شکل خاص و شرایط ویژه و زمان معینی ندارد.

طریقه خواندن نماز شکر

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود:چون خداوند به تو نعمتی دهد یا از تو نعمتی را دفع نماید، دو رکعت نماز بخوان :

بعد از وضو نیت کنید که نماز شکر به جا می آورم قربه الی الله.

در رکعت اول سوره حمد و «قُلْ هُوَ الله أَحَد» را بخوانید.

در رکعت دوم نیز ابتدا سوره حمد، سپس سوره «قُلْ یا أَیُّهَا الْکافِرُون» را بخوانید.

در رکوع و سجده رکعت اول بگویید:«الْحَمْدُ للهِ شُکْراً شُکْراً وَ حَمْداً»

در رکعت دوم در رکوع و سجده بگویید:«الْحَمْدُ للهِ الَّذِی اسْتَجَابَ دُعَائِی وَ أَعْطَانِی مَسْأَلَتِی»(یعنی:سپاس خدایی را که‏ دعای مرا مستجاب و حاجتم را بر آورده کرد).

نماز شکر اهل سنت

نماز اهل سنت نمازی چهار رکعتی است که پیامبر بعد از فتح مکه و به شکرانه آن پیروزی خواندند . برخی از اصحاب نیز به تقلید از ایشان، پس از فتوحات خود این نماز را می خواندند.

نکته نماز شکر:

در برخی از منابع آمده است که بهتر است دعاهایی که در رکوع و سجده هر دو رکعت خوانده می شود «الحمد لله شکرا شکرا لله و «الحمد لله الذی قضا حاجتی و أعطانی مسألتی» پس از اتمام نماز خوانده شود.

پس از نماز شکر نیز بهتر است دعای امام سجاد(ع) که در صحیفه سجادیه آمده،خوانده شود.

برخی اعتقاد دارند که این روایت در بیان ذکر و نوع خاصی از نماز، اعتبار دارد و مشروع و صحیح است و خواندن این نوع و شکل از نماز بدون دلیل شرعی صحیح و مشروع نیست.

انتهای پیام

منبع:کارگر آنلاین  • یکشنبه, 23 آبان , 1400 ساعت : 20:50:27
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |
  • کد خبر : 3171