جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | Friday 23 April 2021

خانه تکانی مجلس در مازندران/ رأی اعتماد به اصولگرایان

درحالی سهم مازندران از ۱۲ کرسی مجلس با حضور باشکوه مردم در پای صندوق‌های رأی مشخص شد که هیچ کدام از نمایندگان کنونی استان در مجلس یازدهم جایی ندارند.به گزارش«مازند نگاه»حدود نیمی از واجدان شرایط رأی در مازندران روز دوم اسفند به پای صندوق‌های رأی آمدند تا از بین ۱۲۸ نامزد راه یافته به دور نهایی، ۱۲ نماینده را انتخاب کنند.

با آرای مردم مازندران، تکلیف ۱۲ سهم استان در مجلس مشخص شد اما هیچ یک از نمایندگان کنونی استان در ترکیب مجلس یازدهم جا ندارند.

پرونده انتخابات در مازندران با ثبت نام ۴۱۷ نفر برای یازدهمین دوره انتخابات وارد فاز اجرایی شد و پس از بررسی صلاحیت و یا انصراف برخی داوطلبان، سرانجام ۱۲۸ نفر تا روز انتخابات در گردونه رقابت باقی مانند و از بین آنان ۱۲ نفر به مجلس یازدهم راه یافتند.

جای خالی بانوان مازندران در مجلس یازدهم

از میان ۱۲۸ داوطلب مازندران برای انتخابات مجلس در مازندران فقط هفت نفر زن بودند و شانس آنان برای حضور در مجلس آینده تقریباً نزدیک به صفر بوده است. سهم خالی بانوان از مجلس ادوار مختلف و یازدهم در حالی است که نیمی از جمعیت بیش از سه میلیون نفری استان را بانوان تشکیل می‌دهند.

در انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه ساری و میاندرود یک بانوی ساروی توانست آرای بیش از ۴۱ هزار نفر در این حوزه انتخابیه را کسب کند و سرانجام با کسر داشتن حدود ۳۰۰ رأی از رفتن به مجلس بازماند.

عالیه زمانی که نسبت به نتیجه اعلام شده معترض است، می‌گوید: بنا به تکلیف شرعی و قانونی و برای صیانت از آرای ملت و با توجه به مستندات و روند صورت گرفته در نتایج آرا، مطابق موارد پیش بینی شده در قانون انتخابات، اقدام به اعتراض و پیگیری و احقاق حق می‌کنم.

وی از هیئت نظارت خواست طبق قانون برگزاری انتخابات مجلس و نصب العین قراردادن فرمایشات رهبری در حق الناس بودن رأی مردم نسبت به بررسی دقیق نتایج اعلام شده اقدام کنند.

وی همچنین از تمامی شهروندان و حامیان خواست تا اعلام نظر نهایی شورای نگهبان شکیبایی کرده و قانون را فصل الخطاب قرار دهند.

در حوزه انتخابیه نوشهر، چالوس و کلاردشت اسحاق صلاحی نامزد جبهه اصولگرایان نیز با تقدیر از مردم در خلق حماسه‌ای دیگر اظهار داشت: تخلفات مسیر انتخابات را منحرف کرد و من در اجرای خواست عمومی مردم و برای صیانت از آرای اعتراض مکتوب خود را برای بررسی آرای تقدیم کرده ام.

ترکیب مجلس یازدهم در مازندران

از بین ۱۲ کرسی انتخابات در مجلس مازندران ۱۰ کرسی مربوط به اصولگرایان است و دو کرسی در اختیار افراد مستقل است.

حسین حسن نژاد، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات مازندران درباره نتایج انتخابات استان می‌گوید: در حوزه انتخابیه ساری و میاندورود از کل آرای مأخوذه ۱۸۴ هزار و ۲۱۱ رأی، منصور علی زارعی کیاپی با کسب ۶۶ هزار و ۲۲۵ رأی و علی بابایی کارنامی با ۴۲ هزار و ۲۶ رأی حائز اکثریت آرا شدند، همچنین در حوزه انتخابیه بابل از کل آرای مأخوذه ۱۹۰ هزار و ۸۵۷ رأی، علی کریمی فیروزجایی با کسب ۵۳ هزار و ۵۶۹ رأی و مهدی سعادتی بیشه سری با ۵۰ هزار و ۷۲۳ رأی حائز اکثریت آرا شدند.

وی یادآور شد: در حوزه انتخابیه آمل از کل آرای مأخوذه ۱۱۹ هزار و ۵۸۱ رأی، رضا حاجی پور با کسب ۵۷ هزار و ۹۵۱ رأی، در حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار از کل آرای مأخوذه ۶۴ هزار و ۲۹ رأی، علی اصغر باقرزاده با کسب ۳۰ هزار و ۴۳۰ رأی، در حوزه انتخابیه بهشهر، نکا و گلوگاه از کل آرای مأخوذه ۱۳۳ هزار و ۷۰ رأی، غلامرضا شریعتی اندراتی با کسب ۵۷ هزار و ۹۴۵ رأی حائز اکثریت آرا شدند.

حسن نژاد ادامه داد: در حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر وعباس آباد از کل آرای مأخوذه ۸۷ هزار و ۵۷۳ رأی سید شمس الدین حسینی با کسب ۴۴ هزار و ۹۷۳ رأی، در حوزه انتخابیه نور و محمودآباد از کل آرای مأخوذه ۹۶ هزار و ۹۵۹ رأی ولی اله فرزانه با کسب ۳۵ هزار و ۳۴۷ رأی، در حوزه انتخابیه نوشهر، چالوس و کلاردشت از کل آرای مأخوذه ۸۸ هزار و ۵۴۹ رأی محمدعلی محسنی بندپی با کسب ۲۴ هزار و ۹۲ رأی حائز، در حوزه انتخابیه قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، جویبار و سیمرغ از کل آرای مأخوذه ۱۴۵ هزار و ۱۱۷ رأی، کیوان مرادیان کوچکسرائی با کسب ۶۱ هزار و ۹۸۰ رأی و کمال علیپور خنکداری با ۵۷ هزار و ۸۲۳ رأی حائز اکثریت آرا شدند.

احمد حسین زادگان استاندار مازندران با تقدیر از مشارکت خوب مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس گفت: انتخابات استان کم حاشیه و امن برگزار شد.

وی با اشاره به اعلام نتایج انتخابات از مشارکت مطلوب مردم برای حضور در انتخابات تقدیر کرد و از دست اندرکاران انتخابات شامل عوامل اجرایی، هیئت نظارت، بازرسی، عوامل انتظامی و امنیتی برای برگزاری انتخابات سالم و کم حاشیه تقدیر کرد و گفت: انتخابات کم حاشیه‌ای را در استان شاهد بودیم و هیچ مشکل امنیتی در فرایند برگزاری انتخابات شاهد نبودیم.

انتهای پیام

منبع:مهر  • یکشنبه, 4 اسفند , 1398 ساعت : 11:47:09
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |
  • کد خبر : 2574